JSTE BLÁZNI. Takto ocenil pomocníky nadšený závodník při loučení s šéfem našeho lékařského stanu.

Stromovka-2011-mini.JPG

Ale kdo je větší blázen? Ten, kdo se vydá na 12 či 6 hodin nebo 100km dobrovolně kroužit po krásné Stromovce, nebo ti, kteří pro 81 nadšenců, snažících se posunout své hranice, uspořádají ultraběžecký závod? Asi jsme všichni tak trochu blázni, a proto tam byla cítit atmosféra vzájemných sympatií, která se vytvoří, když se potkají jedinci podobných zájmů a smýšlení. Možná, že jsme ale všichni naopak zcela normální. Je normální dávat si cíle a mít radost z jejich naplňování, což bylo ze všech běžců cítit.
Mnoho běžců nebylo na tomto závodě poprvé a bylo hezké, že se někteří snažili nabídnout tuto zkušenost i svým známým a přátelům a přivedli je na závod, anebo se o to alespoň snažili. Musíme ale vzpomenout i na běžkyni Ivu Sakmaryovu z Liberce, která do té doby neuběhla ani maraton, a po skončení byla překvapená a nesmírně šťastná, že zvládla 91km.
Jeden z milých momentů nastal také na registraci, kdy se tam z ničeho nic objevil plech nádherně vypadající buchty, který přivezl Jiří Fousek z Chrudimi. Byl takto vybaven již z domova a buchtou chtěl ovlivnit pořadatele výměnou za 4 kola navíc. Obchod se uzavřel, buchta zmizela, ale na dohodu se jaksi zapomnělo.
Nesmíme také zapomenout na Pavla Fuska, který 6-ti hodinový běh absolvoval neuvěřitelně zcela na boso, a to nikoliv na základě přečtení knihy Born to Run nebo tíživé finanční situace.
Pole čítalo opět i několik sympatických běžců ze Slovenska, jak ve štafetě, tak i mezi sólovými běžci. Musíme podotknout, že štafety získávají na rychlosti. Například štafeta sourozenců Šenkýřových uháněla nejvyšší průměrnou rychlostí mezi všemi soutěžícími, 14,17km/h, a tak dokázali za 6 hodin naběhat 83,448km. Za 12 hodin se dostala nejdále štafeta Nejman, Klieger, Sklenák, a to až na metu 147,199 km.
Nyní ale k faktičtějšímu popisu závodu. Skvělé počasí uvítalo na startu 100km a 12 hodinového běhu 28 běžců ze tří různých zemí a 2 štafety.
Vlastimil Požárský zvítězil na 100km v parádním čase 8:24 v průměrné rychlosti 11,89km/h. Tomáš Ulma jako loni vyhrál suverénně 12 hodin se 131,678 km, přičemž byl zároveň druhý na 100km v čase 8:54. Na druhém místě v 12 hodinovém závodě skončil nestárnoucí za AC Olomouc běhající Miroslav Osladil (120,897 km). Renata Horáková za 12 hodin jako jediná mezi ženami doběhla za metu 100km na konečných 102,066 km. Nepatrný kilometr ke stovce chyběl druhé Martině Němečkové 98.844 km.
Závodu na 6 hodin čelilo 30 ultraběžců a 6 štafet. Pro vítěze Atmavira Spáčila, ale pouze mezi muži (68,426km), byl tento běh zřejmě obdobou sprintu, protože se každoročně pouští na 3100 mílový závod, kde běží i letos. Sledujte na www.3100.srichinmoyraces.org, nebo www.ultrabeh.sk. Druhý za Spáčilem, o pár desítek metrů, byl Petr Chuchvalec (68,121km). Celkově ale mezi šestihodinovkáři vyhrála a všem parádně ukázala, jak se takový závod běhá, Míša Dimitriadu (70,662 km!!!! v průměrné rychlosti 11,85km/h). Pro druhé místo si doběhla Barbora Nekolová s výsledkem 54,802km.
Pokud jste dočetli až sem, máte v sobě pravděpodobně také vytrvaleckého ducha. Takže teď stačí toho ducha obout do běžeckých bot, vyrazit běhat a možná se objevit příští rok ve Stromovce.