24/48 hodinový běžecký závod

Self-Transcendence Race

Kladno 2014

Třináctý ročník v běhu na 24 a 48 hodin „Self-Transcendence Race˝, uskutečněný 25.-27.7.2014, byl opět ozdoben národním rekordem. Tentokrát dánský národní rekord v běhu na 24 hodin si celkovým vítězstvím mezi ženami a vybojovaným výsledkem 219 km zajistila Anne Marie Geisler-Andersen, následována novou mistryní ČR v běhu na 24 hodin pro rok 2014 Markétou Gruberovou (200 km) – běžkyní domácí, tedy přímo z Kladna. Pro bronz si doběhla Veronika Mocko (176 km).

To jsme ale trochu předběhli. Začít bychom měli závodem na 48 hodin, který vystartoval v pátek 25. 7. Na start nastoupila řada ostřílených běžců, ale také několik „osmačtyřicetihodinových“ noviců. Odvážlivců bylo 31, z toho 2 ženy. Počasí letos běžcům přálo. Nebyla saharská vedra ani vydatné několikahodinové deště. Déšť krátce ovlažil pouze ty, kteří zůstali na trati a nedopřávali si kolem sobotní půlnoci krátký odpočinek.

Čeští ultraběžci byli zastoupeni především v běhu na 24 hodin, a tak nebylo velkým překvapením, když měli po dvou dnech v neděli v poledne nejvíce naběháno čtyři borci z jiných zemí. První místo tak obsadil Ivan Máčaj (Slovensko, 314 km), druhý skončil loňský vítěz Radi Milev (Bulharsko, 303 km) a třetí Stanislaw Giemza z Polska naběhal 281 km. První český běžec Rostislav Wágner obsadil pátou příčku s výkonem 252 km.

Mezi ženami v běhu na 48 hodin zůstala po odstoupení dánské závodnice jenom Vinati Docziová ze Slovenska (SCMT), která se svým výkonem 241km skončila v celkovém pořadí osmá.

Jak již bylo zmíněno, pro většinu českých ultraběžců byl ale nejdůležitější závod na 24 hodin, který odstartoval v sobotu v poledne a byl zároveň mistrovstvím ČR na 24 hodin.

Závod vyhrál poslední dobou velice dobře běhající Radek Bruner, který se opět vrátil po několikaleté přestávce k ultraběhům. Výkonem 231 km si doběhl pro titul mistra ČR v běhu na 24 hodin pro rok 2014. Jako druhý skončil Jaroslav Bohdal také z Kladna výkonem 221 km (vylepšil dokonce svůj osobák), následován Pavlem Markem s 208 km.

A dámy? Těmi jsme přece naši reportáž začínali ;-)

Musíme ještě podotknout pro ty, kteří tam nebyli anebo již zapomněli, že většina běžců se cítila jako vítězové. V Kladně, ale i kdekoliv jinde, na jakémkoliv ultraběhu, běží především každý sám proti sobě – anebo spíš SE SEBOU. Se svou vůlí, se svým odhodláním, se svými sny a svým srdcem, dychtivým posunout své hranice zase o kousek dál. Za to patří všem veliký obdiv.

Tabulka mezičasů na Marathon, 100, 200 a 300 km

gb.png Propositions de.png Propozitionen / Propozice závodů v pdf ke stažení zde / Video (links)

Místo - Place:

Kladno, atletický stadion Sletiště/ Kladno, athletic stadium.

Panoramatické snímky Městského stadionu Sletiště v měste Kladno (Běží se po šedé asfaltové cestě okolo stadionu, nikoli po červeném okruhu.)

24h štafety   600 Kč/běžce   700 Kč/běžce

* Na MČR na 24 h mají členové ČAU slevu na startovném ve výši 300 Kč.

Číslo účtu k zaplacení startovného je: 230225790/0300.

Starty/Start Times:

48 h – ve 12:00 v pátek 31.7.2015

24 h – ve 12:00 v sobotu 1.8.2015

Registrace začíná vždy 1,5 h před závodem a končí 30 min. před startem. Vyhlášení výsledků je cca 1 hod. po konci závodu.

Kategorie:

Muži – 18 a více, 50-59 let, 60-69 let, 70 a více let

Ženy – 18 a více, 50-59 let, 60-69 let, 70 a více let

Ceny:

Závodníci, kteří se umístí v hlavní kategorii (18 a více let) do 7. místa obdrží trofeje a věcné ceny. Ve veteránských kategoriích a štafetách jsou hodnocena první tři místa.

Služby běžcům:

Občerstvovací stanice se škálou teplých a studených jídel a nápojů, teplé jídlo po závodě. Lékařská a masérská služba. Závodníci budou mít k dispozici zázemí atletického stadionu včetně sprch po celou dobu závodu. Ve vyhrazeném prostoru bude možné si umístit vlastní občerstvení a vlastní zázemí. Na trati budou umístěny toalety.

Štafety:

Štafety jsme zařadili jako novinku do 48 h a 24 h závodu, aby si více lidí mohlo vyzkoušet ultramaratonský závod. Závodu se mohou zúčastnit libovolně složená 2-3 členná družstva. Střídání běžců bude možné ve vyhrazeném prostoru v blízkosti počítací stanice.