Ultraběžecký závod Self-Transcendence Race na 6 & 12 hodin a 100 km

pořádaný Sri Chinmoy Marathon Teamem v pražské Stromovce v sobotu 19. 5. 2012

Stromovka2012-4.jpgPřekrásná pražská Stromovka přivítala 34 účastníků běhu ideálním počasím. Na startu v 7:00 nechyběla spousta známých jmen českého ultraběhu, mezi němi i několikanásobný vítěz Tomáš Ulma i na poslední chvíli přihlášená Michaela Dimitriadu.

První měřenou metou byla vzdálenost maratonu, a přestože po ní čekalo běžce ještě mnoho hodin úsilí, mnozí z nich dosáhli velice hezkých časů (Jaroslav Bohdal 3:31, Tomáš Ulma 3:38 a Wojcziech Agiejczyk 3:52, v ženách Michaela Dimitriadu 3:40, Šárka Kolbová 4:07 a Lenka Bayerová 4:48 a další s mezičasy po Maratonu zde).

Hodinu po poledni, kdy slunce začalo ukazovat svůj letní potenciál, se na start 6hodinového závodu postavilo 21 mužů, 9 žen a 8 štafet. Vnesli do závodu novou energii a vzpruhu, kterou

rychlíci z šestihodinového běhu zúročili v maratonu takto: Jan Škrdla 3:17, Jiří Mašita 3:22, Antonín Gajdoš 3:35, v ženách Pavlína Procházková 4:12, Zuzka Docziová 4:27, Lenka Švecová 4:34.

Mezitím začali zdolávat metu 100 km dvanáctihodinovkáři a stovkaři. Nejrychleji jí prolétl Jaroslav Bohdal (8:57), po něm Tomáš Ulma (9:13) a třetí v pořadí Ananda-Lahari Zuščin ze Slovenska (10:16). Michaela Dimitriadu 100 km zaběhla za 9:59, následována Šárkou Kolbovou (10:23).

Neutuchající povzbuzování počítací stanice a vůbec výborné zázemí pomohlo běžce inspirovat k opravdovému sebepřekonávání. V závodu na 12 hodin skončil nakonec již potřetí na prvním místě v naprosté pohodě běžící Tomáš Ulma (126.579 km). Druhý nejlepší výkon podal Jaroslav Bohdal (MK Kladno, 119.651 km), který závod využil jako zátěžový test na blížící se mistrovství světa. Třetí v celkovém pořadí skončil Ananda-Lahari Zuščin (SCMT, 115.374 km), jeden za čtyř českých a slovenských běžců, kteří se připravují na letošní 3100mílový závod v New Yorku.

V ženách na 12 hodin vyhrála suverénně běžící Šárka Kolbová (TK Opava, 112.759 km), která závod ve Stromovce absolvovala poprvé. Následovala ji šťastná Lenka Bayerová (TJ Sokol Unhošť, 97.598 km), pro kterou to byla ultramaratonská premiéra.Třetí v celkovém pořadí doběhla nadšená Veronika Kleinová (86.700 km) ve vylepšeném osobním rekordu.

Výsledky na 6 hodinovém běhu dopadly takto:

Pro první místo si doběhl rychlonohý Jan Škrdla (TJ Sokol Velká, 73.822 km), který má za sebou již 23 maratonů, následován dalším zkušeným maratonským běžcem, Jiřím Mašitou (Spartak Praha 4, 72.303 km). Jako třetí skončil Atmavir Spáčil (SCMT, 66.750 km), další z účastníků nadcházejícího závodu na 3100 mil.

Jako by těch sobotních porážek od našich východních sousedů nebylo málo (snad si hokejovou reputaci trochu vylepšíme alespoň dnes, v neděli), v běhu žen na 6 hodin porazila české ultraběžkyně Zuzka Docziová (SCMT Slovensko, 55.088 km). Pro stříbro si doběhla Lenka Švecová (SCMT, 54.123 km), stejně jako Zuzka pravidelná běžkyně vícedenních závodů. Bronz patřil skvělé Janě Bieblové (50.235 km), která za sebou nechala několik mladších soupeřek.

Štafeta benjamínků Zubatý, Branka, Tomanec (SCMT) porazila trio Bernardová, Strádalová, Šenkýřová (SCMT). Třetí byla zcela mezinárodní štafeta Durrive, Malcotti, Lindsay, Anticchi (Escape Velocity).

Mimořádných výkonů ale na trati byla celá řada, a to zdaleka nejen těch běžců, kteří se nakonec postavili na stupně vítězů. Jedním z nich byl třeba skvěle běžící matador českého ultraběhu Mirek Osladil, který až do poloviny závodu běžel tempem slibujícím světový rekord v jeho věkové kategorii. Na jeho výkonu se však nakonec podepsaly problémy, které všem běžcům způsobil velmi horký den.

Krásná květnová Stromovka, dobré výkony a příjemná atmosféra – věříme, že tahle tradiční kombinace bude i napřesrok inspirovat další běžce. Ti letošní byli totiž skvělí. Vydrželi ještě hodinu po večeři čekat na poněkud pozdní vyhlášení výsledků, které je pro nás při zpracovávání tří závodů a 20 oceňovaných kategoriích pokaždé velkou výzvou. Rozhodně je naším cílem se do budoucna v tomto bodě zlepšit.